חומרי בניה

בטון מהיר ושימוש בבנצ'יק

שימוש בבטון
Written by admin

 

מספר הדברים שניתן לייצר מבטון מהיר הוא מגוון. בטון מהיר משמש כגון רבות את העסקים בתחום הבנייה והעיצוב. היתרון העקרי של הבטון מהיר משתמע כבר מהשם שלו והוא ההתקשות המהירה שלו. ההתקשות המהירה מאפשרת לייצר דברים בשלושה תחומים עיקריים: תיקון של פגמים במבנה ובטון, בנייה מהירה של חלקים מבניים, בנייה מהירה של פריטים עיצוביים שונים. וכל זאת תחת האצה כללית של קצב העבודה עם בטון באופן כללי.

תיקון פגמים במבנה בטון הינו קריטי כיוון שסדקים מהווים אזור של ריכוזי מאמצים היכולים לגרום לכשל. עבור תיקון פגמים צריך למלא את הסדק בחומר שגם יתחבר טוב לבטון וגם יכנס לכל האזורים בתוך הסדק ובנוסף יתייבש מהר בכדי שניתן יהיה להמשיך בעבודות הבנייה כמה שיותר מהר. בבנייה מהירה של חלקים מבניים לעומת זאת החשוב ביותר הוא שלמרות תהליך הייבוש המהיר לא יפגעו התכונות המכאניות והכימיות הרצויות. למשל, אם בונים קיר מאוד מהר חשוב שהקירות יהיו חזקים כמו קירות שמתייבשים לאט, שכן הם נושאים את העומס של המבנה. ריצפה מבטון לעומת זאת דורשת הרבה יותר גמישות ועמידות כימית, הרי ריצפה צריכה להישאר שלמה ללא סדקים למרות תזוזות המבנה שכן חריצים ברצפה יצברו לכלוך ויפגמו בטיב הרצפה. במקביל היא גם צריכה עמידות כימית כך שגם אם נופל עליה לכלוך כגון אוכל או ששוטפים אותה עם חומרי ניקויי היא תשאר עמידה וללא פגמים.

בטון מהיר נמצא גם בשימוש נרחב בתחום העיצוב, הסיבה העיקרית היא רק לא הייבוש המהיר שמאפשר את הייצור המהיר שדורש היום העולם אלא התכונות הרבות והמגוונות הנוספות שניתן לתת לו. למשל, ניתן להוסיף לבטון המהיר תוספים שמגדילים את הנפח שלו בהרבה במהלך ההתייבשות,ניתן להוסיף צבעים שונים שיצרו בטון שאינו בהכרח אפור, ניצן להוסיף תוספים שישפיעו על המרקם של הבטון, כלומר, שיהיה מבריק או מגורען או כל מרקם אחר שרוצים. במסגרת זו, חשוב לציין כי ניתן גם ליצור מבנים יחסית גדולים במשקל נמוך שכן ניתן ליצור את הגדלת הנפח שמצויינת לעיל ובכך לבנות מוצרים גדולים ללא משקל רב.

שימוש בבנצ'יק:

בנצ'יק הוא תערובת בטון מהירה, מוכנה לשימוש המיועדת למקומות הדורשים עמידות גבוהה ותנאי סביבה קשים. השימושים הנפוצים לבנצ'יק הם למערכות ניקוז וביוב.

מה שחשוב בעבודה עם בטון מה זה שצריך לדעת לעבוד עם הבטון המהיר. כלומר, לערבב את המרכיבים לפי הכמויות הנדרשות בהוראות ומיד לעבוד איתו. שמירה על כמויות הינה חשובה ביותר ויש להשתמש בכלי המדידה המתאימים לכך וכמובן עם שמירה על נהלי הבטיחות המלווים לכך כגון ביגוד מתאים. במסגרת זו חשוב לציין כי בטון הוא חומר מאכל חזק ולכן גם ללא תוספים כימיים הוא מסוכן למגע. לכן, יש לעבוד עימו בזהירות ועם בגדים ארוכים. שמירה על כמויות מדודות חשובה מאוד שכן יחסי הכמויות קובעים את המהירות הייבוש והתכונות הכימיות, המכאניות והפיזיקליות של החומר המתקבל. ייבוש מהיר מידי יתן חומר לא אחיד במראה ובתכונות ואף יפגע בתכונות ובנוסף יתקבל חומר השונה ממה שהיה דרוש.

About the author

admin

Leave a Comment